http://www.bip.gov.pl
  Drukuj strone
Redakcja
Nabór na wolne stanowiska
Majątek
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
Podstawa prawna
Zadania
Fundusz Alimentacyjny
Dodatki mieszkaniowe
Pomoc Społeczna
Świadczenia Rodzinne
Dodatek Energetyczny
Świadczenie Wychowawcze (Rodzina 500+)
Pomoc Materialna Dla Uczniów
Sprawozdania finansowe
Zamówienia publiczne
Rejestr zmian
Wyszukiwarka
Instrukcja obsługi
Statystyki
Komunikaty
Ochrona Danych Osobowych
Konkursy
PROGRAMY, STRATEGIE


 
Fundusz Alimentacyjny 
Zadania
 
data publikacji:  26-02-2009 | 11:13
data ostatniej modyfikacji:  24-10-2012 | 12:18

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego

 

Prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego ustala się począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek, do końca okresu świadczeniowego.

Wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na okres świadczeniowy 2009/2010 będą przyjmowane od dnia 1 sierpnia 2009r .

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z dokumentami do dnia 31 sierpnia 2009 r. ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata świadczeń przysługujących za październik następuje do dnia 31 października 2009 r.

Natomiast w przypadku złożenia wniosku wraz z dokumentami w okresie od dnia 1 września do dnia 31 października 2009 r. ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata świadczeń przysługujących za październik następuje do dnia 30 listopada 2009 r.

 

Procedurę przyznawania świadczeń z funduszu alimentacyjnego regulują:

ustawa z dnia 07 września 2007 roku o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. z 2007 r., nr 192, poz. 1378 z późn. zm)

 

rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 lipca 2008 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania, sposobu ustalania dochodu oraz wzorów wniosku, zaświadczeń i oświadczeń o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego (Dz. U. z 2008 r., nr 136, poz. 855)

 

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują:

1)   obywatelom polskim;

2)   cudzoziemcom:

a)   jeżeli wynika to z przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego,

b)   jeżeli wynika to z wiążących Rzeczpospolitą Polską umów dwustronnych o zabezpieczeniu społecznym,

c)   przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na osiedlenie się, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich, zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony udzielonego w związku z okolicznością, o której mowa w art. 53 ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2006 r. Nr 234, poz. 1694 oraz z 2007 r. Nr 120, poz. 818 i Nr 165, poz. 1170)

d)  przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z uzyskaniem statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej

jeżeli zamieszkują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres świadczeniowy, w którym otrzymują świadczenia z funduszu alimentacyjnego, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Osoba uprawniona albo jej przedstawiciel ustawowy, którzy złożyli wniosek o przyznanie świadczenia z funduszu alimentacyjnego są obowiązani do niezwłocznego powiadomienia o tym organu wypłacającego świadczenia w przypadku wystąpienia zmian w liczbie członków rodziny, uzyskania lub utraty dochodu albo innych zmian mających wpływ na prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

W przypadku uzyskania przez członka rodziny lub osobę uprawnioną pozostającą pod opieką opiekuna prawnego prawo do świadczeń z funduszu ustala się na podstawie dochodu rodziny lub osoby uprawnionej powiększonego o uzyskany dochód.

Uzyskaniem dochodu jest uzyskanie dochodu spowodowane:

 

a) zakończeniem urlopu wychowawczego,

b) uzyskaniem prawa do zasiłku lub stypendium dla bezrobotnych, 

c) uzyskaniem zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, 

d) uzyskaniem zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, a także emerytury lub renty, renty rodzinnej lub renty socjalnej, z wyjątkiem renty przyznanej rolnikowi w związku z przekazaniem lub dzierżawą gospodarstwa rolnego,

e) rozpoczęciem pozarolniczej działalności gospodarczej.

 

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują osobie uprawnionej do alimentów                  od rodzica:

a)       do ukończenia przez nią 18 roku życia

b)       do ukończenia przez nią 25 roku życia, jeżeli uczy się w szkole lub szkole wyższej

c)       bezterminowo, jeżeli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności

jeżeli egzekucja okazała się bezskuteczna.

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 725 zł.


Przy ustalaniu prawa do świadczenia z funduszu  alimentacyjnego w okresie świadczeniowym od 01 października 2009 r. do 30 września  2010 r. uwzględnia się przeciętny miesięczny dochód na osobę w rodzinie uzyskany w 2008 r. wynikający z zaświadczenia właściwego Urzędu Skarbowego.

 

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego nie przysługują, jeżeli osoba uprawniona:

  • została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w rodzinie zastępczej;
  • jest pełnoletnia i posiada własne dziecko;
  • zawarła związek małżeński,

Osoba zamierzająca ubiegać się o świadczenia z funduszu alimentacyjnego, która nie otrzymuje zasądzonych alimentów, powinna złożyć u komornika wniosek o wszczęcie egzekucji, ponieważ dopiero w przypadku bezskutecznej egzekucji otrzyma świadczenie z funduszu alimentacyjnego.

 

Bezskuteczność egzekucji - oznacza egzekucję, w wyniku której w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie wyegzekwowano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych.

Za bezskuteczną egzekucję uważa się również niemożność wszczęcia lub prowadzenia egzekucji alimentów przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu przebywającymi poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, a w szczególności:

a)       braku podstawy prawnej do podjęcia czynności zmierzających do wykonania tytułu wykonawczego w miejscu zamieszkania dłużnika,

b)       braku możliwości wskazania przez osobę uprawnioną miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą.

 

Wysokość świadczenia z funduszu alimentacyjnego:

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, jednakże nie wyższej niż 500 zł.

Osoby ubiegające się o świadczenie z funduszu alimentacyjnego składają wniosek o ustalenie prawa do świadczenia z funduszu alimentacyjnego wraz z dokumentami:

1.       uwierzytelnioną kopię dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby ubiegającej się o zasiłek rodzinny (chodzi tu o kserokopię dowodu osobistego, którą potwierdzi za zgodność z oryginałem pracownik podmiotu realizującego świadczenia rodzinne);

2.       skrócony odpis aktu urodzenia każdego dziecka;

3.       orzeczenie o niepełnosprawności albo o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, w przypadku gdy w rodzinie wychowuje się dziecko niepełnosprawne;

4.       aktualne zaświadczenie ze szkoły lub szkoły wyższej, gdy dziecko ukończyło 18 rok życia do ukończenia 25 roku życia

5.       zaświadczenia lub oświadczenia dokumentujące wysokość dochodu rodziny, w tym odpowiednio:

§         zaświadczenia o dochodzie członków rodziny podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych uzyskanym w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy;

§         oświadczenia o dochodzie członków rodziny rozliczających się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne uzyskanym w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy;

§         oświadczenia o dochodzie członków rodziny niepodlegającym opodatkowaniu uzyskanym w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy;

6.       zaświadczenie organu prowadzącego postępowanie egzekucyjne o bezskuteczności egzekucji zawierającego informację o stanie egzekucji, przyczynach jej bezskuteczności oraz o działaniach podejmowanych w celu wyegzekwowania zasądzonych świadczeń alimentacyjnych.

7.       odpis prawomocnego orzeczenia sądu zasądzającego alimenty

8.       orzeczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dla osoby uprawnionej

9.       informacje właściwego sądu lub właściwej instytucji o podjęciu przez osobę uprawnioną czynności związanych z wykonaniem tytułu wykonawczego za granica albo o niepodjęciu tych czynności w szczególności w związku z:

§         brakiem podstawy prawnej do ich podjęcia lub

§         brakiem możliwości wskazania przez osobę uprawnioną miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą.

 

Gdzie można pobrać i złożyć wniosek

Wnioski dotyczące świadczeń z funduszu alimentacyjnego można pobierać i składać od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 15.30 w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu ul. Traugutta 77B w sekcji świadczeń rodzinnych.

 

 
 


Interaktywna Polska